رازهای خرید پارچه با کیفیت

نکات خرید پارچه

رازهای خرید پارچه با کیفیت

چه خریدار عمده پارچه هستید و چه خیاطی که تازه کار دوخت و دوز را شروع کرده این مقاله می تواند شما را در خریدی بهتر کمک کند. ما اصلی ترین نکات و رازهای خرید پارچه با کیفیت را به شما گوشزد می کنیم.

قبل از دست به جیب شدن، در بازار یا فروشگاه های آنلاین پارچه خوب گشت بزنید تا از قیمت ها و تنوع و کیفیت آنها به خوبی آگاه شوید. چرا که وقتی پارچه از طاقه برش خورد دیگه راه برگشتی وجود ندارد.

رنگ و طرح پارچه معولا دو موردی هستید که ما را به سمت خرید یک پارچه می کشانند. اما این تنها یک مورد از ده ها موردی هست که باید در خرید پارچه مد نظر داشت. اینکه پوست شما در برابر پارچه احساس راحتی داشته باشد ، اینکه رفتار پارچه موقع دوخت چگونه است، نحوه قرارگیری پارچه روی بدن، همه اینها به اندازه رنگ و طرح پارچه اهمیت دارند.

یک خرید صحیح و آگاهانه فاکتورهای زیادی دارد این نکات رو در نظر داشته باشید:

شناخت انواع پارچه

انواع مختلف پارچه را بشناسید.  منسوجات به دو دسته تقسیم می شوند پارچه های طبیعی و منسوجات مصنوعی. منسوجات طبیعی مثل پنبه، ابریشم، جین، فلانل، کنف، چرم، کتان، مخمل و پشم است. منسوجات مصنوعی شامل نایلون، پلی استر، استات، اکریلیک، پشم گوسفندان و سایر جانوران، ریون و اسپندکس است.

پارچه هایی که در دسته طبیعی هستند مثل پنبه ، ابریشم، کتان، و … و پارچه هایی که در دسته مصنوعی هستند مثل اکرلیک، پلی استر، نایلون و ترکیبی از این دو دسته برای دوخت لباس مناسب هستند. اما بعضی از پارچه ها بیشتر از بقیه ترجیح داده می شوند.

الیاف پنبه ای ‌هادی حرارت هستند و حرارت بدن را به بیرون منتقل کرده و در نتیجه خنک هستند و مناسب فصل تابستان. در ایران لباسهای پنبه ای نخی نام دارند. چند نمونه پارچه پنبه ای با هم ببینیم.

شناخت نوع پارچه کار شما را در خرید و دوخت راحت می کند. پست معرفی انواع پارچه شاید شما را در شناخت دقیق پارچه ها کمک کند.

بررسی کیفیت پارچه

با دست، پارچه را از دو جهت (تار و پود) بکشید تا از استحکام پارچه اطمینان حاصل کنید. قسمت انتهایی پارچه، جایی که قبلاً بریده شده را بکشید تا ببینید آیا به راحتی از هم باز می شود یا خیر. اگر چنین بود، ترجیحا آن را خریداری نکنید. پارچه ای که به عنوان پنبه ای یا پشمی به شما معرفی می شود را می‌توان با یک فندک تست کنید.( راهنمای خرید پارچه های پنبه ای یا پشمی را مطالعه کنید )

انواع پارچه

آبرفت پارچه و چروک شدگی

بیشتر پارچه ها آبرفت دارند پس بهتر است جهت اطمینان همیشه 10% بیشتر خرید کنید. میزان چروک شدن پارچه نیز خیلی مهم است. مقداری از پارچه را در دستان خود مشت کنید و نگه دارید و سپس باز کنید اگر پارچه چروک زیادی برداشت بهتر است آن را نخرید.

تناسب پارچه با موقعیت و زمان استفاده

همیشه خرید صحیح، خرید یک پارچه با کیفیت و گران نیست. مثلا تولیدی پوشاکی رو در نظر بگیرید که برای استفاده یک روز یا یک هفته فرمی رو دوخت می کند خب اینجا منطقی نیست که پارچه عمده با کیفیت اعلا تهیه کند اما اگر قرار باشد فرمی برای استفاده طولانی مدت دوخت کند باید تمام دقت خود رو در خرید به کار بگیرد چرا که اگر بهترین خیاط جهان هم باشد به خاطر استفاده از پارچه بی کیفیت تمام هنر دوخت و اعتبارش زیر سوال خواهد رفت. پس موقعیت و زمان استفاده از پارچه بسیار مهم است.

منسوجات طبیعی بیشتر مناسب آب و هوای تابستانی است. برای ورزش به پارچه ای نیاز دارید که هنگام عرق کردن راحت باشید. شما برای سفر به صحرا یک لباس پشمی لازم ندارید یا بالعکس برای تعطیلات در پیست اسکی یک لباس ابریشمی مناسب نخواهد بود. منسوجات طبیعی برای آب و هوای تابستانی مناسب هستند.

برچسب روی طاقه های پارچه رو بررسی کنید

این لیبل ها شامل جنس، عرض، قیمت هر متر، دستورالعمل های مراقبت و نام شرکت سازنده پارچه است. در خریدهای عمده به بسته بندی و صحت لیبل دقت کنید.

قیمت پارچه

 اگر پارچه بیشتری رو برای یک پروژه خریداری می کنید، ابتدا قیمت هر متر پارچه رو بخواهید. بعد از اینکه فروشنده قیمت را به شما گفت، دوباره سوال کنید و بگویید”اگر 10 متر بخرم چطور؟” تقریباً همیشه قیمت بهتری خواهید شنید!

نقایص پارچه را بررسی کنید

هنگام خرید بیش از دو مترپارچه از فروشنده بخواهید که طاقه رو کامل برای شما باز کند تا بتوانید نقایص پارچه رو بررسی کنید. همچنین از فروشنده ضمانت بگیرید که در صورتی خرابی در وسط طاقه آیا کالا را تعویض می کند یا نه.

یک نمونه کوچک تست کنید

اگر از مناسب بودن رنگ ، بافت یا طرح پارچه اطمینان ندارید ، از فروشنده بخواهید یک نمونه برای بردن به خانه برای شما برش بزند. نمونه رو به کارت ویزیت فروشگاه سنجاق کنید و قیمت هر متر از پارچه را هم روی آن یادداشت کنید. اگر از نمونه راضی بودید برای مراجعه بعدی می توانید خرید خودتون را تکمیل کنید.

انتخاب و ثبات رنگ پارچه

رنگ پارچه یک نکته مهم است. اطمینان حاصل کنید که کاملاً متناسب با رنگ پوست شما باشد.اشتباه ما این است که گاهی یک رنگ پارچه را تن یک سلبریتی می بینیم و خوشمان می آید و به سراغ خرید آن رنگ پارچه می رویم بدون آنکه بررسی کنیم آیا به رنگ چهره و پوست ما می خورد یا نه..

تن های مختلف از یک رنگ می توانند در یک فرد بسیار متفاوت به نظر برسند.

ترجیحاً باید در نور روز از پارچه خرید کنید تا بعد از غروب آفتاب.

حتی اگر در بعضی از مغازه ها نور روز باشد ، دیدن رنگ واقعی پارچه دشوار است.

نور مصنوعی در نمایشگاه ها معمولاً باعث تحریف رنگ می شود

اگر رنگ را به تناسب یک رنگ دیگه انتخاب می کنید مانند انتخاب آستر برای پارچه اصلی یا انتخاب پارچه برای افزودن به عنوان زینت یا خرج کار ، این از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

یکنواختی رنگ پارچه را بررسی کنید تا رگه یا لکه ای نداشته باشد. بهتر است طاقه پارچه رو باز کنید تا بهتر بتوانید بررسی کنید نشانه هایی از رنگریزی ناهموار  در آن نباشد. ممکن است در مناطقی به خصوص در خط چین لکه یا محو شدن رنگ وجود داشته باشد

اگر در بعضی از مناطق رنگ روشن پیدا کردید ، اگر جزو طرح پارچه نیست ، خریداری نکنید – این ممکن است نشان دهد که رنگ با شستشو کمرنگ می شود.

رنگبندی پارچه

تست رنگ پارچه

یک تست ساده امتحان کنید – یکی از روش هایی که می توانید رنگ پارچه ای را که می خواهید خریداری کنید آزمایش کنید این است که یک دستمال یا پنبه سفید بردارید ، آن را مرطوب کنید و سپس آن را جایی روی پارچه بمالید.

اگر کیفیت خوبی داشته باشد ، رنگ به پارچه یا پنبه دست شما منتقل نمی شود.

از رنگ های مدنظرتون یادداشت برداری کنید یا عکس بگیرید و آن را با خود به فروشگاه ببرید.

خیلی از مواقع به فروشگاهی برای خرید پارچه ای مثلا آبی رنگ مراجعه می کنیم ولی در فروشگاه با تنوعی از رنگ های آبی مواجه می شویم. پس بهتره قبل از هر چیز نمونه رنگی که مدنظر داریم رو با خود ببریم. مثلا اگر می خواهید ملحفه تخت رو با کاغذ دیواری یا پارچه مبل ست کنید پس یک نمونه از کاغذ دیواری یا عکس اون رو با خود ببرید تا دچار سردرگمی میان انبوهی از رنگ ها نشوید.

نکاتی که قبل از برش پارچه باید رعایت کرد

زمانیکه با پارچه خریداری شده به خانه بازگشتید، سعی کنید تا از برش سریع آن خودداری نمایید. این ممکن است کار خسته کننده ای باشد، اما همیشه اول پارچه را شسته و اتو زده و سپس آن را برش دهید. مانند سایر لباس هایتان پارچه ر ا بشویید؛ زیرا اگر آن آب برود بهتر است همین الان پارچه دیگری را برای دوخت انتخاب کنید، به جای آنکه پس از صرف وقت زیادی برای دوخت آن متوجه آب رفتن آن شوید. وقتی پارچه خشک شد، باید آن را اتو بزنید.
الگوی دوخت شما شامل دستورالعمل های لازم برای برش های مختلف پارچه است. الگوی خود را بر روی پارچه قرار دهید. بهتر است که تمام الگوها را قبل از شروع برش، بچرخانید تا مطمئن شوید که همه چیز درست است. قطعات الگو را به پارچه وصل کنید، و دوباره کار خود را بررسی کنید. در نهایت، یک نفس عمیق بکشید، قیچی خود را بردارید و برش دهید!

از پرسیدن سوال در مورد پارچه نترسید و برای انتخابی صحیح وقت بگذارید. خرید پارچه را به کاری لذت بخش تبدیل کنید، پارچه هارا نگاه کنید، لمس کنید و حتی بو کنید و لذت ببرید. ما در قماش امام رضا پاسخگوی سوالات شما هستیم تا خریدی بدون دلهره داشته باشید